Podłoga z dębu białego czy czerwonego

Posted on

Podłogi dębowe od lat są czołówce eleganckich podłóg i to nie bez powodu. Dąb jest atrakcyjny, trwały i na tyle uniwersalny, że można go zastosować w prawie każdym pomieszczeniu. Zarówno czerwony dąb, jak i biały dąb jest popularnym twardym materiałem na podłogę. Jakie są dokładnie różnice między nimi? Czy jedna odmiana lepiej nadaje się do jadalni? A co z sypialnią? Czy jedna odmiana jest trwalsza od drugiej?

W tym materiale przeanalizujemy zarówno podłogi z czerwonego dębu, jak i podłogi z białego dębu w czterech ważnych kategoriach – wytrzymałość, trwałość, wygląd, ruch podczas użytkowania i ich konserwacja. Porównamy wyniki obydwóch. Jeśli masz projekt na podłogę dębową i nie możesz wybrać między czerwonym a białym, rozważ następujące informacje przed podjęciem decyzji. Będziesz zadowolony, że to zrobiłeś.

Wytrzymałość i trwałość

Podłogi dębowe od lat są czołówce eleganckich podłóg i to nie bez powodu

O wytrzymałości i trwałości decydują dwa główne czynniki: twardość i gęstość  Twardość jest miarą odporności kawałka drewna na wgniecenia. Twardość mierzy się w skali Janka, a im wyższa ocena, tym mocniejsze drewno. Gęstość jest miarą tego, ile drewna jest faktycznie zapakowane w metr sześcienny. Połączenie twardości i gęstości może decydować o tym, jak dobrze dany gatunek drewna wytrzyma codzienne zużycie.

Twardość dębu czerwonego wynosi 12900 funtów, a gęstość 780 kg/m3. W przypadku białego dębu twardość wynosi 1360 funtów, a gęstość 900 kg/m3. Podczas gdy obie odmiany zdecydowanie zasługują na miano „drewna liściastego”, biały dąb jest zdecydowanie mocniejszy. Podłoga z białego dębu nieznacznie, ale lepiej zniesie ciężkie meble i ruch pieszy niż dąb czerwony. Jeżeli ta niewielka różnica w wytrzymałości tych gatunków drewna nie ma dla Ciebie znaczenia, obie podłogi dębowe będą spełniać Twoje wymagania.

Wygląd podłogi

Dla większości osób najważniejszy jest wygląd podłogi. Zarówno czerwień, jak i biel mają gęste, złożone wzory słojów i jasne, ciepłe odcienie. Czerwony dąb ma zwykle bardziej czerwono-brązową twardziel i ciepłe, świecące odcienie. Biały dąb ma jasne odcienie i kontrastujące ciemne słoje. Czerwony dąb jest nieco bardziej barwny, więc jeśli szukasz bardziej egzotycznego wyglądu podłogi, najlepszym wyborem będzie czerwony dąb. Jeśli jednak Twój projekt wymaga neutralnej, uniwersalnej podłogi, rozsądnie byłoby wybrać biel.

Twardość dębu czerwonego wynosi 12900 funtów, a gęstość 780 kg/m3

Konserwacja podłogi z dębu

Wymagania dotyczące konserwacji zarówno podłóg z czerwonego dębu, jak i podłóg z białego dębu są praktycznie takie same. W przypadku zastosowania wysokiej jakości uszczelniacza lub bejcy obie odmiany będą dość dobrze znosić zużycie i wymagają bardzo niewielkiej konserwacji. Regularne zamiatanie i mopowanie pomoże utrzymać dobry wygląd podłóg. Okazjonalne odnawianie powinno przywrócić im pierwotną świetność. O ile na co dzień nie przechodzi przez Twoje mieszkanie tabun ludności, zarówno czerwony dąb, jak i biały dąb zachowają swoje piękno na długie lata.

Podłogi z czerwonego dębu i podłogi z białego dębu są świetnymi rozwiązaniami dla właścicieli domów. Dodając w ten sposób elegancji i wyrafinowania. Jeśli chodzi o to, które drewno jest lepsze, biały dąb osiąga nieco wyższe wyniki pod względem wytrzymałości. Jednak oba gatunki są dość podobne, a ostateczna decyzja zwykle opiera się na czynniku estetycznym. Niezależnie od tego, który gatunek wybierzesz, możesz mieć pewność, że inwestujesz w mocne, atrakcyjne podłogi z twardego drewna, którymi będziesz się cieszyć przez długie lata. W każdym projekcie dekoracji wnętrz wybór odpowiedniej podłogi może być jedną z najtrudniejszych decyzji. Dotyczy to zarówno właścicieli domów, jak i właścicieli firm. Wybór odpowiedniej podłogi do obszarów o dużym natężeniu ruchu może być szczególnie trudny. Podłoga stosowana w tych obszarach musi być w stanie wytrzymać wszelkie „nadużycia”, jakie będzie cierpieć ze względu na wiele odciśnięć butów, które będą chodzić po niej przez cały okres jej użytkowania. Atutem podłogi jest łatwe utrzymanie jej w czystości. W końcu większy ruch pieszy oznacza większe prawdopodobieństwo, że na podłogę coś się rozleje i będzie chciało pozostawić ślad.