Jak dbać o podłogę drewnianą? 5 sprawdzonych sposobów!

Posted on

Drewno to zdaniem wielu osób idealny materiał na podłogę. Ten surowiec jest bowiem niezwykle trwały, odporny na duże obciążenia, a przede wszystkim prezentuje się niezwykle elegancko i idealnie uzupełnia wiele stylów aranżacyjnych. Jak więc dbać o podłogę drewnianą, aby zachowała wszystkie swoje atuty? Poznaj 5 sprawdzonych sposobów, rekomendowanych przez producentów podłóg drewnianych!

Nie dopuszczaj do zalegania zabrudzeń na podłodze z drewna

Każdy renomowany producent podłóg drewnianych podkreśla, że kluczem do utrzymania nienagannej kondycji podłogi jest szybkie usuwanie zabrudzeń. Co to oznacza w praktyce? Jeśli na podłodze znajdzie się ciecz (rozlana woda, herbata czy sok), należy niezwłocznie usunąć ją suchą i czystą ściereczką. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku tłustego jedzenia, które także należy usunąć z powierzchni jak najszybciej.

Regularnie odkurzaj drewnianą podłogę

Drewno to zdaniem wielu osób idealny materiał na podłogę

Choć dla wielu osób ta zasada może wydawać się nieco przesadzona, podłoga drewniana lubi codzienne odkurzanie. Dlaczego? W ciągu dnia może zebrać się na niej sporo zanieczyszczeń, w postaci drobnego piasku czy kurzu, które mogą powodować mikrouszkodzenia. Właśnie dlatego warto regularnie usuwać je z powierzchni podłogi. Co do delikatnego odkurzania poleci dobry producent podłóg drewnianych? Przede wszystkim szczotki z miękkim włosiem, które nie nie spowodują zarysowań i delikatnie usuną zabrudzenia. Jeśli jednak wolisz używać tradycyjnego odkurzacza, zwróć uwagę na rodzaj końcówki – powinna ona być dedykowana parkietom, posiadać gumowe kółka i być zwrotna.

Myj podłogę drewnianą dedykowanymi preparatami

Wielu posiadaczy drewnianych podłóg preferuje domowe środki do czyszczenia, bazujące na ciepłej wodzie, occie i dodatku olejku eterycznego. Należy jednak podkreślić, że stosowanie tej metody nie zawsze będzie efektywne, a zbyt duża proporcja octu do wody może mieć negatywny wpływ na wygląd podłogi i spowodować trudne zmycia nieestetyczne zacieki. W związku z tym warto sięgać przede wszystkim po środki, które rekomenduje producent podłóg drewnianych, na którego produkty się zdecydowaliśmy. Wśród nich wyróżnia się najczęściej specyfiki dedykowane wyłącznie olejowanym podłogom drewnianym (zawierające m.in. specjalne woski i substancje konserwujące), a także środki dla podłóg lakierowanych (zawierających środki ochronne i zabezpieczające).

Używaj miękkiego obuwia domowego

Równie duże znaczenie co dokładna pielęgnacja i odkurzanie podłogi drewnianej ma rodzaj obuwia, którego używamy w domu. Posiadacze drewnianych podłóg powinni stawiać na miękkie kapcie, wykonane np. z filcu czy bawełny z delikatną podeszwą. Niekorzystnie na kondycję podłogi wpłynie natomiast przechadzanie się po niej butach na wysokich obcasach i szpilkach. Dodatkowym środkiem ochronnym rekomendowanym przez producentów podłóg drewnianych jest zabezpieczenie nóżek mebli, takich jak krzesła i stoły, podkładkami filcowymi.

Unikaj nadmiaru wilgoci

Wilgoć to wróg drewna, dlatego należy unikać sytuacji, w których podłoga drewniana będzie narażona na nią przez dłuższy czas. Oznacza to, że konieczne jest nie tylko wspomniane już szybkie osuszanie miejsc, w których doszło do rozlania płynów na powierzchnię, ale również regularne wietrzenie pomieszczeń, zapobiegające zbieraniu się wilgoci (zwłaszcza wiosną i latem). Z kolei w sezonie grzewczy, czyli zimą, warto wyposażyć się w nawilżacz powietrza, który pomoże zadbać o odpowiednią wilgotność (powinna wynosić od 40% do 60%), optymalną nie tylko dla naszego zdrowia, ale również kondycji drewnianej podłogi, której nie sprzyja długotrwałe przesuszenie.