Jak wybrać parkiet do mieszkania?

Posted on

Podłoga jest jednym z najmocniej eksploatowanych elementów w mieszkaniu. Codziennie narażana jest na duże obciążenie, często również na uszkodzenia mechaniczne lub kontakt z wilgocią. Zwolennicy trwałych i odpornych rozwiązań coraz chętniej decydują się na wybór parkietu zamiast tańszych paneli. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, za które warto odpowiednio zapłacić. Co wyróżnia parkiet wśród materiałów podłogowych?

Parkiet podłogowy – jakie ma zalety?

Od kilku lat panuje moda na stawianie we wnętrzach na naturalne materiały. W ten trend idealnie wpisuje się parkiet, który jest wykonany z drewna o bardzo naturalnym, ale jednocześnie ekskluzywnym wyglądzie. Parkiet produkowany jest z gatunków drewna charakteryzujących się dużą twardością – są to np. dąb, orzech, buk, jak również niektóre gatunki egzotyczne. Na ogół deszczułki produkuje się z litego drewna, choć należy podkreślić, że dostępne są również wersje warstwowe – taki parkiet składa się z górnej, twardej warstwy odpornej na ścieranie i dolnej, którą tworzy płyta wykonana z drzewa iglastego.

Parkiet podłogowy to znakomity przykład produktu, który stanowi inwestycję na lata

Dobry producent parkietu oferuje zwykle różne rodzaje podłóg, w których deszczułki różnią się od siebie wielkością i sposobem układania, a także wykończeniem. W epoce PRL bardzo popularny był parkiet w jodełkę, który powoli wraca do łask. Równie dobrze jednak parkiet może naśladować układem zwykłe panele – różnić się od nich będzie trwałością i oczywiście właściwościami. Dobrej klasy parkiet może posłużyć w mieszkaniu nawet kilkadziesiąt lat, zwłaszcza gdy jest prawidłowo konserwowany. Z uszkodzonymi lub zniszczonymi panelami podłogowymi niewiele da się zrobić. Natomiast parkiet podłogowy to zupełnie inna historia. Samo cyklinowanie może odmienić jego oblicze, a profesjonalne odnowienie zapewnia efekt „wow” i nadaje parkietowi zupełnie nowy wygląd. Jest to więc propozycja dla osób, które cenią sobie jakość, solidność, ale też ponadczasowość wyposażenia wnętrz.

Jak wybrać producenta parkietu?

Wybór parkietu to jedna z ważniejszych decyzji na etapie wykańczania mieszkania. Warto skorzystać z rozwiązania, które będzie pochodzić od sprawdzonego producenta, cieszącego się renomą i zaufaniem klientów. Przeglądając i porównując oferty producentów, warto rozpatrywać je pod kilkoma kątami:

  • jaką grubość mają deski oferowane przez daną firmę?
  • w jaki sposób są zabezpieczone przed uszkodzeniami?
  • jaka jest gama kolorystyczna parkietu?
  • jaka jest gwarancja na sprzedawany produkt?


W przypadku, gdy w katalogu producenta parkietu nie znalazły się odpowiedzi na powyższe pytania, warto zasięgnąć informacji u źródła. Kontakt z producentem, a konkretnie doradcami handlowymi w jego firmie, dużo mówi o profesjonalnym podejściu do klienta. Renomowany producent parkietu wie wszystko o sprzedawanych produktach i sposobach ich zastosowań – będzie więc potrafił doradzić odpowiednie deski dla potrzeb klienta. Podpowie też, w jaki sposób pielęgnować parkiet, by jak najdłużej zachował swój estetyczny wygląd i doskonałe właściwości.

Parkiet podłogowy to znakomity przykład produktu, który stanowi inwestycję na lata. Naturalne deski są ozdobą wnętrza, opierają się zmianom mody, dodatkowo pasują właściwie do każdej aranżacji. Można je stosować nie tylko w pokojach, ale również np. w przedpokoju, gdzie deski o odpowiedniej twardości i wytrzymałości sprawdzą się równie dobrze jak kafle. Dadzą jednak znacznie przyjemniejszy, bardziej przytulny efekt. Warto nadmienić, że parkiet to przyjazne rozwiązanie do mieszkań i domów, w których ma zostać zainstalowane ogrzewanie podłogowe – jeśli właściciel nieruchomości nosi się z takim zamiarem, najlepiej aby poinformował o tym doradcę w firmie sprzedającej deski, by ten mógł doradzić optymalne rozwiązanie dla takiego zastosowania.