Pielęgnacja podłogi wykonanej z desek dębowych

Posted on

Osoby decydujące się na posiadanie w domu podłóg z naturalnego drewna stawiają zazwyczaj na dąb. Jest to bowiem szlachetny, rodzimy gatunek o wysokiej wytrzymałości mechanicznej oraz znakomitych walorach wizualnych (oryginalne usłojenie). Co istotne, wykonaną z niego nawierzchnię można nawet kilkakrotnie poddawać procesowi renowacji – zwłaszcza szlifowaniu. Z niniejszego artykułu dowiemy się, jak prawidłowo dbać o podłogi dębowe (których bogaty wybór znajdziesz tutaj: https://chapelparket.pl).

Zabezpieczenie górnej warstwy to gwarancja długiej żywotności

Bezpośrednio po ułożeniu omawianej podłogi należy ją konieczne pokryć odpowiednim preparatem o właściwościach ochronnych. Zalecane jest wykorzystanie w tym celu ekologicznego oleju wytwarzanego z naturalnych składników (wosk, wyciągi roślinne itp.), który utwardza się samoistnie pod wpływem promieni ultrafioletowych i kontaktu z tlenem. Jego ogromna zaleta to brak wydzielania do pomieszczeń jakichkolwiek lotnych substancji zagrażających zdrowiu. Na uwagę zasługuje również fakt, że olej wyraźnie akcentuje deseń i strukturę materiału oraz skutecznie wzmacnia głębię koloru. Pod tym względem bije na głowę tradycyjny lakier. Do jego pozostałych atutów zaliczamy:

Osoby decydujące się na posiadanie w domu podłóg z naturalnego drewna stawiają zazwyczaj na dąb

  • niezatykanie porów drewna, dzięki czemu nawierzchnia świetnie spisuje się w zakresie regulowania wilgotności powietrza (wysoki komfort życia)
  • łatwość usuwania i ponownego nakładania (wystarczy użyć dedykowanego środka rozpuszczającego)
  • neutralność elektrostatyczna, objawiająca się nie przyciąganiem kurzu (wybawienie dla wszystkich alergików)
  • podnoszenie zdolności podłogi do samoregeneracji 
  • możliwość zastosowania miejscowego 
  • podatność na barwienie i rozbielanie

Bez mycia i uzupełniania ubytków ani rusz

Podłogi dębowe są wyjątkowo odporne na uszkodzenia i niekorzystne czynniki zewnętrzne, ale i tak wymagają regularnej pielęgnacji

Podłogi dębowe są wyjątkowo odporne na uszkodzenia i niekorzystne czynniki zewnętrzne, ale i tak wymagają regularnej pielęgnacji. Podstawą jest oczywiście usuwanie z nich kurzu, piasku i innych zabrudzeń. Najlepiej robić to co najmniej raz na tydzień, zaczynając od zastosowania miotły z miękkim włosiem. Kolejne pożądane czynności to dokładne umycie nawierzchni mopem z płaską końcówką (zapobiega pozostawianiu nierównomiernych plam cieczy powodujących pęcznienie drewna) oraz delikatne przetarcie całości suchą szmatką. W procesie czyszczenia warto używać płynu zawierającego sole nieorganiczne i detergenty anionowe. Nie zapomnijmy ponadto o okresowym maskowaniu ubytków szczelinowych, które powstają w wyniku oddziaływania suchego powietrza, wahań temperatury i zwiększonej wilgotności. Tutaj świetnie sprawdzi się innowacyjna masa szpachlowa na bazie mączki drewnianej.