Jaką podłogę drewnianą wybrać?

Posted on

Wiele osób ma problem z tym, które podłogi drewniane wybrać. Pytanie to pojawia się niezwykle często. Odpowiedź wydawać się może nieco skomplikowana. Wszystko przez bardzo duży wybór podłóg drewnianych. Nie ukrywamy, że producent podłóg drewnianych ChapelParket nie przestaje nas zaskakiwać. Czym powinniśmy się kierować przy wyborze możliwie najlepszej podłogi drewnianej?

Wykończenie podłogi oraz klasa drewna

Wiele osób ma problem z tym, które podłogi drewniane wybrać

Klasa drewna jest jedną z najistotniejszych cech drewnianych podłóg, która ma wpływ bezpośredni na wygląd naszego podłogi. Do wyboru mamy klasę natur oraz klasę rustykalną. Klasa natur to zdecydowanie bardziej jednolita oraz stonowana. Na deskach lub klepkach widoczne jest głównie usłojenie, jak i sama struktura danego gatunku. W tej klasie podłogi odnajdują się w nowoczesnych oraz minimalistycznych wnętrzach. Musimy także podkreślić, że dla desek wielkogabarytowych niemal niemożliwym jest taka dokładna selekcja, ewentualnie czas realizacji byłby długi abstrakcyjnie. Drewno rustykalne z sękami jest wybierane znacznie częściej przez klientów i to niezależnie od samego stylu wnętrza. W rustykalnej klasie deski posiadają sęki, a inne są bez nich. Podłoga finalnie nie jest zbyt mocno pstrokata, a sęki podłodze nadają wyglądu bardziej naturalnego. Sęki wypełniamy najczęściej szpachlą w kolorze samego wybarwienia podłogi, ale do pomieszczeń stylizowanych klienci także wybierają opcje bardziej ekstrawaganckie. Do rustykalnych oraz industrialnych wnętrz wyborem efektownym są sęki, które wypełnione są czarną szpachlą. Za wyborem rustykalnej klasy, obok charakteru nietypowego, przemawia także o wiele niższa cena.

Wykończenie drewnianej podłogi to następny bardzo ważny aspekt. Drewno zabezpieczyć możemy twardym olejnym woskiem lub też lakierem. Pierwsze rozwiązanie zapewnia odpowiednie zabezpieczenie drewna przed wilgocią, podkreśla wygląd naturalny drewna, a na dodatek uwydatnia jego strukturę, a także umożliwia uzupełnienie miejscowe wszelkich ewentualnych przetarć. Twardy olejny wosk musimy konserwować okresowo przez jego nałożenie ponowne. Zaś lakier zabezpiecza lepiej drewnianą powierzchnię przez mechanicznymi uszkodzenia i w żadnym wypadku nie wymaga konserwacji. Jednak powłoka lakieru ulega zarysowaniu oraz przetarciom, a do jej naprawy jest konieczne cyklinowanie całej podłogi.

Pamiętajmy o tym, aby wybrać dobrego producenta, aby mieć pewność co do samej jakości desek. Dzięki temu utwierdzimy się w przekonaniu, że dokonaliśmy dobrego wyboru oraz równie dobrej inwestycji.