Główne rodzaje podłóg drewnianych

Posted on

Podłoga to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych każdego wnętrza. Pozwala bowiem na komfortowe przemieszczanie się po nim, a dodatkowo wzbogaca walory wizualne aranżacji. Powinna być wykonana z materiału wytrzymałego na uszkodzenia mechaniczne (wgniecenia, zarysowania, pęknięcia itp.), wystarczająco estetycznego oraz łatwego w pielęgnacji. Biorąc pod uwagę te wymogi, warto postawić zwłaszcza na podłogę drewnianą.

Klasyczne deski to nie jedyna opcja

Każdy duży producent podłóg drewnianych posiada w swojej ofercie nawierzchnie zróżnicowane pod względem rodzaju. Podstawowym rozwiązaniem są oczywiście lite deski łączone metodą na pióro i wpust, występujące w grubościach od 15 do maksymalnie 26 milimetrów. Ich standardowa długość mieści się natomiast w granicach 60-300 centymetrów. Na zainteresowanie zasługują szczególnie egzemplarze dębowe, bukowe, jesionowe i teakowe, ponieważ doskonale łączą w sobie wysoką trwałość z atrakcyjnym usłojeniem. Do wyboru mamy ponadto parkiet tradycyjny bądź lamelowy. Ten pierwszy obejmuje eleganckie deszczułki montowane na pióro i wpust o długości 20-50 cm, z których można bez trudu komponować rozmaite ciekawe wzory. Z kolei nawierzchnia lamelowa składa się z niewielkich deszczułek mocowanych jedynie na styk. Oto pozostałe dostępne odmiany podłóg drewnianych:

Podłoga to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych każdego wnętrza

  • mozaika – elementy o różnym rozmiarze przyklejone do podłoża z uwzględnieniem wzoru jodełki, cegiełki albo szachownicy (obrobione pod kątem prostym i ułożone na siatce syntetycznej pełniącej rolę struktury nośnej)
  • panele warstwowe oszlifowane fabrycznie – ich ogromną zaletą jest podatność na odnawianie poprzez cyklinowanie
  • płyty korkowe – zaskakują ponadprzeciętną lekkością, dzięki czemu nie obciążają stropu; gwarantują dobre właściwości termoizolacyjne, akustyczne i antyalergiczne

Odpowiednie wykończenie podnosi żywotność i wpływa pozytywnie na wygląd

Niemal wszystkie podłogi drewniane bezpośrednio po zamontowaniu wymagają dalszego wykończenia. Najprościej pokryć taką powierzchnię dedykowanym lakierem lub olejo-woskiem ochronnym, czyli preparatem, który z jednej strony ochroni ją przed uszkodzeniami, z drugiej zaś doda całości eleganckiego połysku. Kolejnym godnym polecenia zabiegiem jest szczotkowanie, dające wyjątkowo atrakcyjny efekt postarzenia. Skutecznie akcentuje ono naturalną strukturę drewna. Na uwagę zasługuje też fazowanie, wykonywane głównie w celu osiągnięcia wyraźnego podziału wizualnego na poszczególne deski. Na koniec należy jeszcze wspomnieć o bejcowaniu, pozwalającym uzyskać oryginalną barwę od szarości do czerni.