Warstwowe deski podłogowe z drewna

Posted on

Chapelparket Podłogi warstwowe z drewna to jeden z najpopularniejszych wyborów przy wykańczaniu wnętrz. Jednak nie każdy wie, że na rynku istnieją także takie rozwiązania, które posiadają szereg zalet i są coraz częściej wybierane przez klientów. W tym artykule opowiemy o podłogach warstwowych z drewna i przekonamy, dlaczego warto je rozważyć przy remoncie lub budowie nowego domu.

Zalety warstwowych desek podłogowych – dlaczego warto je wybrać?

Warstwowe deski podłogowe to połączenie dwóch warstw: dolnej – wykonanej z taniego drewna oraz górnej – składającej się ze specjalnie dobranych do siebie kawałków wysokiej jakości drewna tworzących cienką powierzchnię użytkową. Taki sposób produkcji ma wiele zalet:

  • Wyższa odporność na wilgoć – dzięki temu takie deski mogą być stosowane w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności np. łazienkach czy kuchniach.
  • Większa trwałość – dzięki połączeniu różnych gatunków drewna powierzchnia jest bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne.
  • Łatwiejszy montaż – ze względu na swoją konstrukcję te deski są lżejsze i bardziej elastyczne, co ułatwia ich instalację.
  • Większa stabilność wymiarowa – warstwowe deski podłogowe są mniej podatne na skurcz i rozszerzanie się w wyniku zmian temperatury i wilgotności powietrza.

Warstwowe deski podłogowe to materiał, który świetnie sprawdzi się w każdym rodzaju wnętrza - od nowoczesnych po rustykalne

Jakie gatunki drewna sprawdzą się najlepiej w warstwowych deskach podłogowych?

Wybór gatunków drewna do produkcji warstwowych desek podłogowych jest bardzo szeroki. Najczęściej stosowane są takie gatunki jak dąb, jesion czy buk. Dla osób ceniących sobie oryginalność polecamy egzotyczne drewno, np. merbau czy teak. Warto jednak pamiętać, że niektóre gatunki drewna mogą być droższe lub trudniej dostępne na rynku.

Montaż i konserwacja warstwowych desek podłogowych – poradnik dla początkujących

Warstwowe deski podłogowe to materiał, który świetnie sprawdzi się w każdym rodzaju wnętrza - od nowoczesnych po rustykalne

Montaż warstwowych desek podłogowych z drewna nie jest trudny, jednak wymaga pewnej precyzji oraz odpowiedniego przygotowania powierzchni przed montażem. Przed rozpoczęciem prac należy dokładnie oczyścić powierzchnię oraz usunąć wszelkie nierówności. Ważnym krokiem jest także aklimatyzacja desek w pomieszczeniu przed montażem.

Konserwacja takiej podłogi również nie sprawia większych problemów – wystarczy przetrzeć ją wilgotną ściereczką lub mopem. W przypadku większych zabrudzeń można użyć specjalnych środków do czyszczenia drewna.

Warstwowe deski podłogowe z drewna a ekologia – czy to dobry wybór dla świadomego konsumenta?

Warstwowe deski podłogowe z drewna, mimo swojej konstrukcji, są wciąż produkowane z naturalnego surowca, który jest odnawialny. Ponadto produkcja takich desek wymaga mniejszej ilości wysokiej jakości drewna niż przy produkcji tradycyjnych desek podłogowych. Warto jednak pamiętać o wyborze odpowiedniego dostawcy, który stosuje odpowiednie metody pozyskiwania drewna oraz dba o minimalizację odpadów powstałych w procesie produkcji.

Inspiracje aranżacji wnętrz z użyciem warstwowych desek podłogowych z drewna.

Warstwowe deski podłogowe to materiał, który świetnie sprawdzi się w każdym rodzaju wnętrza – od nowoczesnych po rustykalne. Dzięki różnorodności dostępnych gatunków drewna oraz kolorystyce powierzchni użytkowej można uzyskać wiele interesujących efektów aranżacyjnych. Warstwowa konstrukcja tych desek pozwala również na ich układanie na różne sposoby np. w jodełkę lub w romby, co dodaje pomieszczeniu indywidualnego charakteru.